ADG monoterapija

Kas tai prostatos Aukštos Dozės Galios (ADG) brachiterapija?

Aukštos dozės galios (angl. High Dose Rate HDR) brachiterapija
Nustatyta, kad sėkmingiausiai gydyti prostatos vėžį yra skiriant kuo didesnę spindulių dozę. Naudojant išorinę spindulių terapiją, suminė spinduliuotės dozę retai viršija 80 Gy (spinduliuotės vienetas), o taikant ADG brachiterapiją- ekvivalentinė (prilygstanti išorinei spindulinei terapijai) dozė siekia 100Gy ir daugiau.
ADG brachiterapija, kaip monoterapija, kai prostatos vėžio gydymui taikoma vien tik brachiterapija, taikyta pradėta dar 1998m Japonijoje, o šiuo metu daugelis prostatos vėžio gydymo centrų į savo kasdieninę praktiką įtraukia ADG monoterapiją.
 
prostatos vezio recidyvas

Akštos dozės galios monoterapija (ADG-MT), kaip brachiterapija yra gerai ištirtas, saugus ir efektyvus gydymo metodas, o jo metu dozė yra koncentruota prostatoje, sumažinima sveikų audinių pažeidimo tikimybė.

Efektyvumas

Aukštos Dozės Galios Brachiterapija ADG-BT (angl. High-dose-rate HDR) yra tokia pat efektyvi kaip ir išorinė spindulinė terapija (švitinimas), ir brachiterapija naudojant radioaktyviuosius Jodo 125 implantus. Šio gydymo esmė yra tokia, kad stengiamasi sunaikinti atsiradusias prostos vėžio ląsteles, skiriant maksimalią, bet saugią dozę, tai įgalinant geresnį naviko sunaikinimą, nedidinat greta esančių organų pažeidimo. Tarkime apie 7 savaites trunkančio išorinio spindulinio gydymo metu į prostatą pavyksta realizuoti iki 78-80Gy (grejus) dozę, o didesnės dozės išpildymui trukdo greta esantys organai. Aukštos dozės galios monoterapijos (ADG-MT) atveju paskirtoji saugi suminė dozė dažniausiai siekia daugiau nei 100Gy. 

Gydymo trukmė

Aukštos dozės galios monoterapijos, skirtos prostatos vėžio gydymui, trukmė yra trumpa, paranki ligoniui, o gydymas trunka ženkliai trumpiau nei išorinės spindulinės terapijos metu. Visas Aukštos dozės galios monoterapijos kursas susideda iš 2 procedūrų su 7-14d. pertrauka. Kiekvieno gydymo procedūros metu ligoninėje praleidžiamos 3 dienos, po kurių labai greitai (3-4d) grįžtama į įprastą gyvenimo ritmą. 

Nepageidaujami reiškiniai

Aukštos dozės galios brachiterapija yra saugus ir efektyvus gydymo metodas, o galimų nepageidaujamų reiškinių dažnis yra priimtinas. Dažniau pasitaikantys šlapinimosi sutrikimai (dažnas noras šlapintis, nepilno išsišlapinimosi jausmas, staigus noras šlapintis) yra žemo intensyvumo ir praeina po kurio laiko. Didesnio laipsnio šlapinimosi sutrikimai, kada reikalingas stiprus medikamentinis gydymas ar urologinė procedūra, pasitaiko retai. Tiesiosios žarnos pažeidimas galimas, bet taip pat pasitaiko retai. Svarbu žinoti, kad tik retas pacientas skundžiasi šlapinimosi sutrikimais, o daugelis netgi teigia, kad šlapintis tapo lengviau ir yra pagerėjusi jų savijauta. 

 

ADG (Aukštos dozės galios) brachiterapijos kaip monoterapijos naudojimas prostatos vėžio gydyme yra patrauklus daugeliu atžvilgiu

  • Minimaliai invazyvi procedūra, priimtina daugumai pacientų, gydomoji dozė realizuojama per daug trumpesnį laikotarpį, mažiau nei per vieną savaitę. Tai leidžia žymiai sutrumpinti bendrą gydymo laiką. 
  • Gydymo laikas yra trumpesnis ir lyginant su kelis mėnesius trunkančiu gydymu žemos dozės galios brachiterapija radioaktyviaisias  I-125 implantais (sėklomis).
  • Įmanoma taikyti realaus laiko optimizavimą, gaunamas tikslesnis, geresnis ir priimtinesnis dozės pasiskirstymas planuojamame švitinimo taikinyje- prostatoje.
  • Moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad prostatos vėžys yra labai jautrus spindulių dozei ir geriausias efektas yra gaunamas skiriant kuo didesnę kartinę dozė. Aukštos dozės galios brachiterapijos metodu galima maksimalizmuoti šį prostatos vėžio sunaikinimo efektą.
  • Naudojant ADG monoterapiją, spinduliuotės aktyvumas staigiai sumažėja labai nedideliu atsumu nuo radioaktyvaus šaltinio, o tai reiškia, kad galimas geresnis ir tikslesnis greta esančių kritinių organų (tiesiosios žarnos, šlaplės, šlapimo pūslės) išsaugojimas, todėl gaunama mažiau spindulinių reakcijų. 
  • Geresnis erektilinės funkcijos išsaugojimas, lyginant su operacija ir išorine spinduline terapija.
  • ADG-MT sudaro galimybę taikyti anatomija pagrįstą dozės optimizavimą, be nepriimtinų dozimetrijos pokyčių, sukeltų poimplantacinių šaltinių migracijos ar iškritimo ir audinių tūrio pokyčių ir deformacijos dėl traumatizavimo ir tinimo, kaip kad galėtų būti žemos dozės galios brachiterapijos I-125 implantais atveju.
  • Kadangi monoterapijos metu neatsiranda netikslumų tarp švitinimo taikinio  ir spinduliuotės pluošto (kaip gali būti išronės spindulinės terapijos metu), greta esančių organų apsaugojimui nesvarbus organų ir audinių  judėjimas dėl susikaupusių išmatų, dujų, šlapimo, kvėpavimo ar žarnyno judesių . 
  • Sukelia ženkliai mažiau radiacinės saugos problemų, nes radioaktyvus šaltinis nepaliekamas paciente, todėl pacientas yra nepavojingas aplinkiniams.

Aukštos dozės galios (angl. High Dose Rate HDR) brachiterapija yra saugus, efektyvus ir patogus prostatos vėžio gydymo metodas!

Indikacijos

Kokie pacientai gali būti gydomi ADG monoterapija?

Brachiterapijos procedūra

Detali informacija apie prostatos ADG brachiterapijos procedūrą nuo A iki Z.

Gydymo komanda

Kas atlieka brachiterapiją ir dalyvauja visame gydymo procese?

Šalutiniai reiškiniai

Ko tikėtis po prostatos ADG brachiterapijos?


Menu Title