Brachiterapijos eiga

GELBSTINTI BRACHITERAPIJA

BRACHITERAPIJOS PROCEDŪROS EIGA

Iš ko susideda gelbstinčios brachiterapijos procedūra?

Brachiterapija yra invazinė procedūra, kurią atlikti reikalinga speciali gydytojo kvalifikacija ir įranga. Tai invazinė procedūra, todėl procedūra vyksta operacinėje, o ligoniui reikalinga anestezija (narkozė).

 

Pasiruošimas brachiterapijai

Atvykstate į ligoninę dieną prieš procedūrą, pasiruošimui.
Pasiruošimą sudaro:
specialių preparatų gėrimas storosios žarnos išvalymui
valomoji klizma vakare ir procedūros dienos rytą
tarpvietės skutimas, tačiau jau galima atvykti tarpvietę nusiskutus namie.

Dieną prieš arba prostatos brachiterapijos dienos ryte, jus konsultuos gydytojas terapeutas, kuris jus apžiūrės, įvertins ar nesergate ligomis, kurios galetų sunkinti prostatos brachiterapijos procedūros atlikimą.

Dieną prieš ir ryte prieš prostatos brachiterpiją skiriama po tabletę antibiotikų, esant reikalui raminamųjų vaistų.

Anesteziologas įvertinęs jūsų būklę, rekomenduos anestezijos būdą, kuris gali būti bendrinė (procedūros metu jūs miegate), arba spinalinė nejautra (į stuburo smegenų dangalus suleidžiama vaistų, todėl jūs nejaučiate nieko nuo juosmens srities iki kojų pirštų).

Į palatą atnešami drabužiai, kuriais apsirengiate prieš prostatos brachiterapiją. Tada jūs palydimas ar nuvežamas į operacinę. Operacinėje esate paguldomas vadinamoje litotominėje padėtyje:

brachiterapijos proceduros vaizdavimas

Atliekamas suplanuotas anestezijos būdas, į šlapimo pūslę, per varpą įvedamas šlapimo kateteris.

Į tiesiąją žarną įvedus ultragarso daviklį apžiūrima ir įvertinama prostata, atliekami ultragarso vaizdų ir kompiuterinės brachiterapijos planavimo sistemos kalibravimo darbai, užfiksuojami prostatos pjūviai kas 5mm, kurie reikalingi dozimetriniam planavimui.

skersinis prostatos pjuvis

 

Medicinos fizikas rengia planą, skaičiuoja, planuoja, kokio skaičiaus adatų reiks ir kuriose vietose adatas reiks įdurti per tarpvietę į prostatą.

Adatų pagalba, į prostatą bus įvedamas radioaktyvus šaltinis, kuris valdomas iš specialia kompiuterine įranga. Gydytojui onkologui radioterapeutui įvertinus planą, pereinama prie intervencinės procedūros dalies.

 Naudojant specialų skaičiais ir raidėmis sužymėtą tinklelį, gydytojas onkologas radioterpeutas ultragarso kontrolėje suduria adatas į suplanuotas prostatos vietas.

Medicinos fizikui parengus dozimetrinį gydymo planą, ligoniui pradedamas gydymas. Pati spinduliavimo procedūra trunka iki 20min.

dozimetrinis brachiterapijos planas

Dozimetrinis brachiterapijos planas

Kitame etape, kai adatos jau įdurtos ( vidutiniškai įduriama nuo 16 iki 20 adatų, tai priklauso nuo prostatos dydžio), atliekamas plano patikrinimas.

Esant optimaliam adatų sudūrimo planui, informacija perkeliama į gydymo planavimo įrangą.

Prie adatų prijungiami specialūs vamzdeliai, kurių pagalba į adatą bus istumiamas šaltinis.

Jis adatoje būna tik trumpą laiko tarpą, o ligonio kūne niekada nelieka. Vamzdeliai prijungiami prie automatizuoto radioaktyvaus šaltinio leistuvo 

Po to ištraukiamos adatos, ant žaizdų uždedamas spaudžiantis tvarstis.

Jūs išbudinamas po anestezijos ir pargabenamas į savo palatą, kurioje turėsite likti iki ryto. Kateteris šlapimo pūslėje paliekamas iki kitos dienos, todėl galite jausti nedidelį diskomfortą. Valgyti neleidžiama iki ryto.

Ryte slaugytoja ištraukia šlapimo katerį, nuimamas spaudžiantis tvarstis.

Laukiama, kol jūs pasišlapinsite pats, todėl reikia gerti didesnį skysčių kiekį. Šlapimas gali kraujingas, bet nereikia nusigąsti, tai gali pasitaikyti.

Nesant gydymo komplikacijų, gydytojas paaiškina kaip reikia elgtis, kokio rėžimo laikytis, kokius medikamentus vartoti ir įteikia dokumentus:
1.Gydymo išrašas, kuriame yra jūsų ligos anamnezė, atliktų tyrimų rezultatai prieš procedūrą, procedūros aprašymas, rekomendacijos.
2.Jei gydymas buvo pradėtas nuo brachiterapijos (prieš išorinę spindulinę terapiją), jums gydytojas parašys tikslią data ir vietą kur reikia atvykti antrajam gydymo etapui- išorinei spindulinei terapijai.
3.Jei jums reikalingas nedarbingumo pažymėjimas, būtinai informuokite gydytoją.


Menu Title