Adaptuota prostatos biospija

Kas yra adaptuota transperinealinė biopsija?

Adaptuota transperinealinė biopsija yra geriausias metodas patvirtinti arba paneigti prostatos vėžio diagnozę.

Įprastos prostatos vėžio biopsijos metu, kai prostatos audinio gabalėlis yra paimamas duriant adatą per tiesiosios žarnos gleivinę, tikslumas yra mažesnis, o tai reiškia, kad galima klaidingai neigiamas atsakymas, nes tiesiog nepavyko pataikyti į prostatos vėžio židinį.
Pasitaiko ir taip, kad PSA koncentracija didėja, o atliekamos tradicinės biopsijos vėžinių ląstelių neparodo.
Todėl tokiu atveju geriausia yra transperinealinė biopsija, kai į prostatą duriamos adatos per tarpvietę, jų skaičius yra didesnis, pagerėja diagnostikos tikslumas, galima atlikti tikslinių vietų biopsiją.

Transperinealinė ir įprastinė prostatos biopsija

Kairėje pusėje yra pavaizduoti abu prostatos biopsijos metodai. Įprastinės biopsijos metu, adatos duriamos per tiesiosios žarnos sienelę. Galima paimti nuo 6 iki 12 prostatos audinio mėginių, bet tikimybė, kad bus nepataikyta į prostatos vėžio židinį yra nemaža. Adaptuotos transperinealinės biopsijos metu, medžiaga paimama per tarpvietės audinius, dažniausiai paimama daugiau nei 20 prostatos audinio mėginių. 

Transperinealinės biosijos metu mėginiai imami labai tiksliai, pritaikius specialų tinklelį, kuris tvirtinamas ant ultragarso daviklio, todėl prostata labai gerai išrysškinama, o audinio mėginius galima paimti iš bet kurios prostatos vietos, labai tiksliai. 

Transperinealinės biopsijos pranašumas- labai gera ir tiksli prostatos vizualizacija, naudojant specialią įrangą.

Naudojant specialią ultragarisnę įrangą sujungtą su specialių tinkleliu, galima gauti labai tikslų prostatos vaizdą, ir medžiagą paimti iš tikslios ir konkrečios prostatos vietos, išvengiant netikslumų, o svarbiausia yra tai, kad po šios biosijos tiksliai žinoma kurioje prostatos vietoje randama vėžinių ląstelių. Tai yra labai svarbu taikant spindulinį prostatos vėžio gydymą.

prostatos vėžio diagnozė

Transperinealinės biopsijos technika

Specialus tinklelis reikalingas tam, kad būtų galima labai tiksliai paimti prostatos audinio medžiagos mėginius iš visų vietų. Taip pat galima taikyti navigaciją ir paimti medžiagos tiksliai iš tos vietos, kur įtariami pakitimai (tarkim matomi po MRT tyrimo). Kiekviena audinio paėmimo adata yra pažymima pagal įdūrimo schema tinklelyje. Tai labai svarbu, jei planuojamas spindulinis gydymas, nes žinant tikslią vietą, gydytojas radioterapeutas gali skirti stipresnę spindulių dozę į nustatytas vėžinių ląstelių vietas. 

prostatos biospsijos schema

Efektyvumas

Negalint patvirtinti prostatos vėžio diagnozės, o PSA diėjant ir esant pakitimų MRT (magnetinio rezonanso tyrimas), vienintelė išeitis- adaptuota transperinealinė biopsija, leidžianti paimti mėginius iš prostatos pakitimų vietų. 

Transperinealinės biospijos procedūros eiga

Kadangi tai skausmingas prostatos biospijos metodas, reikalinga anestezija (narkozė). Ligoninėje vidutinškai praleidžiama tris dienas. Pirmosios dienos metu vyksta pasiruošimas- valomas žarnysnas, kad būtų galima be kliūčių, įvedus ultragarso daviklį į tiesiąją žarną vizualizuoti prostatą. Antrąją dieną vyksta proscedūra, kuri užtrunka apie 1val. Trečiąją dieną Jūs išrašomas į namus. 

Nepageidaujami reiškiniai

Kadangi transperinealinės biosijos metu paimamas didesnis nei įprasta prostatos audnio kiekis, labai retais atvejai, dėl prostatos potrauminio pabrinkimo, pirmasias 48 val. galimas šlapimo susilaikymas (užspaudžiamas kanalas, per kurį išbėga šlapimas iš šlapimo pūslės). Tokiu atveju reikalinga pakartotinė gydytojo urologo konsultacija dėl šlapimo pūslės kateterizavimo. 

Transperinealinė biospija, nurodanti kur tiksliai yra vėžys, leidžia geriau pasirengti spinduliniam gydymui, nes gydytojas radioterpeutas, į vietas iš kurių gautas teigiamas prostatos vėžio atsakymas, gali saugiai paskirti tikslinę dozę. Šis metodas yra labai geras renkantis prostatos brachiterapijos metodą. Labai svarbu yra tai, kad šiuo metodu yra labai gerai nustatomi prostatos vėžio lokalūs recidyvai, kas leidžia pakartotinai naudoti spindulinio gydymo metodą- gelbstinčiąją brachiterapiją.
duriama iprostata per oda

Gydytojas urologas, atliekantis adaptuotą transperinealinę prostatos biopsiją, visada atsakys visus Jums rūpimus klausimus apie šį metodą!


Menu Title